PLOKŠTUMINIS PAMATAS

PLOKŠTUMINIAI PAMATAI

“Gūdžiais 2009 metais”, energetiškai efektyvių pastatų statyba buvo daugiau entuziastų ir idėjinių žmonių užsiėmimas nei prievolė. Domėjimasis pasyviais namais, bandymas suprasti ir išgauti maksimalų energetinį naudingumą, buvo aktualu ir man.

Būdas išvengti šalčio tilto
Vienas pagrindinių elementų, kuris buvo sudėtingai sprendžiamas tai šalčio tiltas tarp sienos ir pamato. Juostiniai, poliniai pamatai niekaip negalėjo išspręsti šio klausimo, nes betonas per sąlytį su gruntu, per polius ar per pamato padą, kaip geras laidininkas, visada duodavo šilumos nuostolius. Vienas populiariausių sprendimo būdų tuo metu buvo plokštuminiai pamatai, kurie šalčio tilto tarp pamato ir išorės sienų neturėjo visai.

Kas yra plokštuminis pamatas
Plokštuminis pamatas žinomas nuo pakankamai senų laikų ir naudojamas tuomet kai gruntai yra pakankamai silpni ir neadekvačiai gilūs poliai nebeekonomiški. Plokštė – yra vienas ištisinis padas, kuris visu plotu į gruntą tolygiai paskirsto apkrovas. Tokia savybė leidžia po visa plokšte sukloti  šilumos izoliaciją ir eliminuoti pamato kontaktą su gruntu, o tuo pačiu ir išvengti šalčio tiltų. Lauko sienų šilumos izoliacija susijungia su pamato izoliacija į vientisą apvalkalą.

Plokščio pamato trūkumai
Vienas didesnių tokio pamato trūkumų yra jo įrengimo sudėtingumas. Anksčiau buvo sunku rasti rangovų, kurie apsiimtų tokius pamatus įrengti, o tai įtakojo daugelio sprendimą darytis juos patiems. Vienas didesnių iššūkių – didžiąją dalį komunikacijų, kurios vedamos po grindimis,  pakloti dar prieš pamatus, tai reiškia, kad atvirame lauke reikia gana tiksliai nustatyti kur bus įrengta plautuvė, ar klozetas ir tiksliai į tas vietas atvesti nuotekas. Taip pat – vandentiekio privedimas, grindinio šildymo įrengimas prieš betonuojant yra sudėtingi nežinant galimos statybinės paklaidos. Įrengiant grindinį šildymą, dėl šildomo betono galimų deformacijų reikia įrengti deformacines siūles, o tokių padaryti plokščiame pamate absoliučiai negalima. Taigi didelė dalis techninių sprendimų daroma prisiimant tam tikras rizikas. Be abejo šių rizikų galima išvengti jei pamatas būtų daromas kaip pamatas, o  viršutiniam grindų sluoksniui dar papildomai klojama šilumos izoliacija, vedžiojamos komunikacijos ir, kaip ir su įprastais pamatais, liejamas išlyginamasis smėlbetonio sluoksnis, bet tai iškelia statybų kainą.

Gyvenant name su plokštuminiu pamatu / naudojimas
Gyvenant name su plokštuminiu pamatu, kur nebuvo lietas išlyginamasis sluoksnis, pastebėjau dar vieną labai nemalonų kriterijų, tai – garso rezonansas. Kadangi plokštė yra vientisas betono luitas, garsas per jį persiduoda labai gerai. To pasekoje, jei viename namo gale gręšite sieną ar taukšėsite į grindis, kitame namo gale girdėsis. Net skalbimo mašinos vibracija persiduoda ir tai tikrai nėra pilnai komfortiška.

Inovacijos
Apie 2012 metus mes pradėjome savo projektuose naudoti naują sprendimą, kuris iš esmės pakeičia plokštuminį pamatą, nes panaikina šalčio tiltą, o įrengimas yra visiškai paprastas, nes pritaikomas su visais plačiai naudojamais ir žinomais pamatų būdais. Šio sprendimo pagrindinis elementas yra putstiklio blokai, tai dideles apkrovas gniuždant laikanti šilumos izoliacija. Blokeliai mūrijami pirmoje eilėje ir turi sujungti po grindimis klojamą šilumos izoliaciją su sienų šilumos izoliacija. Tuo metu šia medžiaga nebuvo prekiaujama Lietuvoje, ją reikėjo užsakinėti iš Čekijos ar Latvijos. Mano žiniomis Lietuvoje jau yra putstiklio FOAMGLAS tiekėjai ir prognozuoju, kad kuo toliau tuo plačiau ši medžiaga bus naudojama statybose.

PASTATAI KURIUOSE NAUDOJOME PLOKŠTUMINĮ PAMATĄ:

Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *