Upės 14

FASADAS SU MEDŽIO APDAILA IR JOKIO VARGO

Greičiausia niekas nesiginčys, kad mediniai fasadai yra vieni jaukiausių ir šilčiausių, bei nuo seno žinomi ir naudojami namų statyboje, tačiau augelis suabejos natūralaus medžio dailylenčių apdaila dėl reikalaujamos priežiūros bei ilgaamžiškumo.

Paprastas ir priežiūros nereikalaujantis medienos paruošimo būdas
Norėčiau papasakoti apie vieną labai paprastą, išties labai nebrangų medžio apdirbimo būdą, kurį panaudojau rekonstruodamas namuką mediniame Vilniaus rajone – Žvėryne. Tai nėra kažkoks stebuklas ir senokai žinomas būdas, apie kurį galima rasti informacijos internete, o taip pat yra ir nemažai pastatų Lietuvoje su tokiu pačiu būdu apdirbtos medienos fasadais. Medienos padengimas geležies sulfatu, tuo pačiu geležies sulfatu, kuris naudojamas daržus tręšti (nesumaišykite su oksidu). Šis padengimas nėra dažo sluoksnis, tai cheminė reakcija, kuri nudažo medį panašiai kaip saulės spinduliai – tamsiai pilkai. Dėl to medis neblunka, jo nereikia perdažinėti, matosi medienos raštas. Tokia mediena neturi spalvos variantų, atspalviai labiau priklausys nuo medžio rūšies pasirinkimo ir kokybės – vienos lentelės įgers daugiau ir papilkės stipriau, labiau sakuotos vietos liks šviesesnės.

Medinos paruošimas
Jei medieną dengsite patys, pastebėsite, kad medis nepatamsėja stipriai, jis reaguoja labai palengva.
Procesas labai paprastas:

  1. Pasiruoškite vietą dažymui. Ji turi būti toliau nuo bet kokių betoninių paviršių (atraminių sienelių, trinkelių ir pan.)
  2.  Ištirpinkite geležies sulfatą vandenyje.
  3. Su ilgo plauko šepečiu tiesiog nuplaunate, sudrėkinate dailylentes, ar, jei turite galimybę, kaip gamykloje užmerkiate į tokio tirpalo vonią.
  4. Sudrėkusi mediena palengva pakeis savo spalvą, bet tai nebus labai žymu, nes cheminė reakcija vyksta palaipsniui. Atkreipkite dėmesį, kad vietos kuriuos nebus sudrėkintos, gali nekeisti spalvos, tačiau gera žinia ta, kad visada galite tiesiog pakartotinai ant viršaus užpilti, užtepti ar kitaip sudrėkinti praleistas vietas, tai teoriškai galima padaryti net ir ant jau sukalto fasado, tik turėkite omenyje, kad gali atsirasti matomi nubėgimai, kurie tik per laiką išnyks.
  5. Taip pat labai padeda tolygumui išgauti lentelių plovimas vandeniu, taigi po reakcijos nedžiovinkite medienos, o ją gerai nuplaukite, arba, jei susukote lenteles ant fasado, plaukite fasadą, arba, laukite kol tai padarys lietus ir laikas, bet kuriuo atveju jums pavyks, svarbu, kad nuplautas vanduo nepatektų ant betoninių paviršių.

Ką būtina žinoti
Jeigu geležies sulfatas nulašės ant betoninių trinkelių, betoninių sienų – ten atsiras geležies rūdžių dėmės ir negrįžtamai sugadins paviršių. Jei kieme jau yra suklota betoninių trinkelių danga, ar yra atraminių sienučių ir kitokių betoninių elementų, kuriuos norite išsaugoti, tuomet lentelių paruošimą atlikite gerokai toliau nuo tų paviršių. Po padengimo, lenteles labai labai gerai nuplaukite, nes jei nuplaus lietus, nuo fasado lašantis vanduo sugadins betoną arba įsigykite jau paruoštas gamykloje lenteles, jos būna jau tinkamai paruoštos ir nuplautos.

Medienos pasirinkimas yra labai svarbus šiuo atveju, nes pats geležies sulfatas neduoda jokios apsaugos medienai išskyrus spalvos tolygumą. Aš pats pasitikėjau maumedžiu, dėl jo didelio sakuotumo, bet galima būtų bandyti naudoti ir termo medieną.

Labai svarbu tinkamai įrengti fasadą
Fasado įrengimas taip pat yra labai svarbus medžio ilgaamžiškumui. Visos vietos kur gali laikytis drėgmė t.y. visi vidiniai sujungimo kampai, viršutiniai fasado užbaigimo mazgai, cokolio vieta – yra pavojingiausi medžiui ir netinkamai išsprendus ir įrengus medis greičiausiai pradės pūti. Atkreipkite dėmesį į šimtamečius medinius pastatus – kur fasadinės dalys apsaugotos nuo drėgmės ir šiandien atrodo nepakitusios, mediena puikiai išsilaikiusi (nevertinant dažų nublukimo), tačiau apleistos, nesutvarkytos nulašėjimo vietos ar stogo prabėgimai iškarto stipriai gadina fasadą.

Taigi, nors medis sunkiai gali konkuruoti su tarkim klinkerio mūro apdaila savo ilgaamžiškumu, tačiau jis tikrai nebūtinai turi būti daug priežiūros reikalaujantis elementas. Priežiūros daug nereikalaujantis  ne tik medis padengtas geležies sulfatu, bet ir natūraliai nugarintas saulės, taip pat, šiuo metu labai populiari deginta mediena.

MŪSŲ PROJEKTAI KURIUOSE NAUDOJOME MEDĮ:

Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *